Skip to content

71 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$683,500
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block2702
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
45%
Improvement Value:$261,000
55%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602-0.6%
2024$10,669+40.1%
2023$7,616-0.4%
2022$7,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$683,500

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9841, Page 594NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3968, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1910