Skip to content

55 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$3,750,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block2702
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-29U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,305,000
45%
Improvement Value:$1,595,000
55%
Total Assessment$2,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,757-0.6%
2024$65,163+40.1%
2023$46,516-0.4%
2022$46,690+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,750,000

From:

To:

DeedBook 9478, Page 331NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 3465, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1920