Skip to content

228 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block2702
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,555
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
39%
Improvement Value:$350,000
61%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840-0.6%
2024$12,920+40.1%
2023$9,223-0.4%
2022$9,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8889, Page 884NU CodeTitle correction (4)Recorded1/16/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8889, Page 884

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3353, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1880