Skip to content

90 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block2703
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
45%
Improvement Value:$262,700
55%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667-0.6%
2024$10,734+40.1%
2023$7,662-0.4%
2022$7,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 9714, Page 409Recorded12/10/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3743, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1940