Skip to content

24 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 20, 1997

Property Information

Block2703
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
58%
Improvement Value:$172,300
42%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,140-0.6%
2024$9,197+40.1%
2023$6,565-0.4%
2022$6,590+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5185, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920