Skip to content

83 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block2705
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
50%
Improvement Value:$215,400
50%
Total Assessment$429,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584-0.6%
2024$9,644+40.1%
2023$6,884-0.4%
2022$6,910+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9073, Page 194Recorded10/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890