Skip to content

144 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block3703
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,113
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
51%
Improvement Value:$187,300
49%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537-0.6%
2024$8,590+40.1%
2023$6,132-0.4%
2022$6,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,113DeedBook 9479, Page 786Recorded3/17/2020

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 9189, Page 417NU CodeTitle correction (4)Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5567, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1890