Skip to content

10 Rose Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block27103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
32%
Improvement Value:$201,600
68%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648-0.6%
2024$6,689+40.1%
2023$4,775-0.4%
2022$4,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8394, Page 130Recorded12/10/2007

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8170, Page 153Recorded3/30/2007

Property Sale

Sale
$204,100

From:

To:

DeedBook 8021, Page 245NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/10/2006

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5291, Page 225

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3309, Page 1172

Property Built

Built

Year Built: 1915