Skip to content

43 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$42,900
Last Sale Date
Jul 12, 1979

Property Information

Block27201
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2.5SBTB&F3UHBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
35%
Improvement Value:$217,700
65%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530-0.6%
2024$7,577+40.1%
2023$5,409-0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 3281, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1900