Skip to content

51 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block27201
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
37%
Improvement Value:$155,900
63%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513-0.6%
2024$5,548+40.1%
2023$3,960-0.4%
2022$3,975+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5172, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900