Skip to content

20 New St.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block27203
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
31%
Improvement Value:$202,100
69%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067-0.7%
2024$6,108+44.8%
2023$4,217-0.4%
2022$4,235+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912