Skip to content

47 New StreetJersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block28201
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
33%
Improvement Value:$173,600
67%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786-0.6%
2024$5,822+40.1%
2023$4,156-0.4%
2022$4,172+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3309, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1907