Skip to content

48 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block27205
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
26%
Improvement Value:$247,800
74%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476-0.6%
2024$7,523+40.1%
2023$5,370+44.1%
2022$3,726+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 9481, Page 483Recorded4/11/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9234, Page 984Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3375, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1910