Skip to content

143 Chapel Ave(Block 27401 Lot 41)Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block27401
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page274

Building Details

Building Class---
Description1S-SS+CONC.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,896,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,896,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,338-0.6%
2024$42,603+40.1%
2023$30,412-0.4%
2022$30,526+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,185,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 647Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 9108, Page 371NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 8366, Page 1