Skip to content

New York Bay(Block 27501 Lot 1)Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$4,700,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block27501
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building Class---
Description2-1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,321,900
97%
Improvement Value:$150,000
3%
Total Assessment$4,471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,858-0.6%
2024$100,484+40.1%
2023$71,729-0.4%
2022$71,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,700,000
DeedBook 7407, Page 257