Skip to content

101-22 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block27503
Lot11.101
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0960
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage960
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$167,100
65%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741-0.6%
2024$5,777+40.1%
2023$4,124-0.4%
2022$4,139+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8940, Page 14NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5606, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 5181, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4866, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1988