Skip to content

101-43 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block27503
Lot11.101
QualifierC0043
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0960
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage960
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$176,400
66%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949-0.6%
2024$5,986+40.1%
2023$4,273-0.4%
2022$4,289+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 9776, Page 804Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 9037, Page 687NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$216,000
DeedBook 5641, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 4864, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1988