Skip to content

102-26 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0026
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1460
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$364,600
80%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151-0.6%
2024$10,215+40.1%
2023$7,292-0.4%
2022$7,319+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$350,500
DeedBook 4-36, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1988