Skip to content

207-54 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0054
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1345
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$270,000
75%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039-8.7%
2024$8,808+40.1%
2023$6,288-0.4%
2022$6,311+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$372,500

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9422, Page 708Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 7227, Page 185NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/28/2004

Property Sale

SaleMulti
$259,000
DeedBook 5519, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 4959, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1996