Skip to content

102-36 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 12, 1988

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1460
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$270,000
75%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039-0.6%
2024$8,089+40.1%
2023$5,774-0.4%
2022$5,796+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 3999, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1988