Skip to content

202-11 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block27503
Lot11.202
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1760
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$510,200
85%
Total Assessment$600,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402-0.6%
2024$13,486+40.1%
2023$9,627-0.4%
2022$9,663+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9648, Page 541Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$604,000

From:

To:

DeedBook 7320, Page 186NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/13/2004

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 7100, Page 331NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2003

Property Sale

SaleMulti
$186,500
DeedBook 4854, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1987