Skip to content

205-42 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.205
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1765
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
14%
Improvement Value:$557,000
86%
Total Assessment$647,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,448-0.6%
2024$14,538+40.1%
2023$10,378-0.4%
2022$10,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 9305, Page 238Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8323, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$204,000
DeedBook 4786, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1987