Skip to content

202-21 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block27503
Lot11.202
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1035
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$231,500
72%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179-0.6%
2024$7,224+40.1%
2023$5,157-0.4%
2022$5,176+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9442, Page 31Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 7174, Page 197NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Sale

SaleMulti
$283,500
DeedBook 5966, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5801, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5144, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$248,500
DeedBook 4068, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1987