Skip to content

200-21 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block27503
Lot11.200
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1035
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$262,900
74%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.6%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft1,035DeedBook 9733, Page 722Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 7710, Page 328NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/28/2005

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5135, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$248,500
DeedBook 3991, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1987