Skip to content

203-12 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.203
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1760
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$446,700
83%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,985-0.6%
2024$12,060+40.1%
2023$8,609-0.4%
2022$8,641+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 7215, Page 63NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/13/2004

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 4840, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1988