Skip to content

207-84 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2011

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0084
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1880
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$399,400
82%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928-0.6%
2024$10,997+8.4%
2023$10,147-0.4%
2022$10,185+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 5001, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1987