Skip to content

204-12 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block27503
Lot11.204
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1760
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$473,000
84%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,572-0.6%
2024$12,651+40.1%
2023$9,031-0.4%
2022$9,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9769, Page 635Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9218, Page 137Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8170, Page 305NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/31/2007

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 7050, Page 18NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/7/2003

Property Sale

SaleMulti
$196,500
DeedBook 4826, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1988