Skip to content

206-13 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$525,001
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block27503
Lot11.206
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2110
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
14%
Improvement Value:$552,300
86%
Total Assessment$642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,343-0.6%
2024$14,432+40.1%
2023$10,302-0.4%
2022$10,341+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,001

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 9628, Page 715Recorded1/8/2022

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 8793, Page 205NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/25/2011

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 5061, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1996