Skip to content

207-51 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$399,990
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0051
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1100
Description3,5,8X-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$254,200
74%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-0.6%
2024$7,734+40.1%
2023$5,521-0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,990

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9776, Page 774Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9476, Page 170Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 7774, Page 315NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/9/2006

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

DeedBook 6032, Page 338NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/16/2002

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 5003, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1996