Skip to content

208-77 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block27503
Lot11.208
QualifierC0077
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1915
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$513,000
85%
Total Assessment$603,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,465-0.6%
2024$13,549+40.1%
2023$9,672-0.4%
2022$9,708+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 9698, Page 648

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 5352, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$316,000
DeedBook 4913, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1995