Skip to content

17 Half Moon IsleJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block27503
Lot18
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1570
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,321
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
12%
Improvement Value:$660,000
88%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+29.1%
2023$13,050-0.4%
2022$13,099+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,321DeedBook 9488, Page 496Recorded5/31/2020

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8642, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1988