Skip to content

15 Independence WayJersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1015
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2590
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
12%
Improvement Value:$701,000
88%
Total Assessment$796,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,775-0.6%
2024$17,886+28.2%
2023$13,953-0.4%
2022$14,005+857.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 9082, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 2000