Skip to content

1 Independence Way(Unit C1202)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1260
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
22%
Improvement Value:$342,500
78%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769-0.6%
2024$9,831+40.1%
2023$7,018-0.4%
2022$7,044+381.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5696, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2000