Skip to content

1 Independence Way(Unit C1403)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1702
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
14%
Improvement Value:$579,200
86%
Total Assessment$674,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,055-0.6%
2024$15,149+40.1%
2023$10,814-0.4%
2022$10,855+641.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8763, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 2000