Skip to content

30 Constitution Way(Unit C4401)Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC4401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1121
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,121
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$308,700
76%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,015-0.6%
2024$9,071+40.1%
2023$6,475-0.4%
2022$6,500+344.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,121DeedBook 9558, Page 724Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8971, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2001