Skip to content

30 Constitution Way(Unit C4403)Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC4403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1235
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$232,600
71%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,315-0.6%
2024$7,361+0.1%
2023$7,354-0.4%
2022$7,382+404.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 9543, Page 476NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 2001