Skip to content

40 Constitution Way(Unit C5307)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC5307
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1166
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$245,000
72%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592-0.6%
2024$7,640+19.0%
2023$6,418-0.4%
2022$6,442+340.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 9534, Page 475NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 8752, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 2000