Skip to content

40 Constitution Way(Unit C5303)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC5303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1197
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
25%
Improvement Value:$289,000
75%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575-0.6%
2024$8,628+40.1%
2023$6,159-0.4%
2022$6,182+322.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9692, Page 496Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5648, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2000