Skip to content

30 Constitution Way(Unit C4308)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC4308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1197
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
21%
Improvement Value:$355,900
79%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,069-0.6%
2024$10,132+40.1%
2023$7,232-0.4%
2022$7,260+396.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9878, Page 255Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 8709, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2000