Skip to content

13 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 19, 1998

Property Information

Block27802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G1.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
37%
Improvement Value:$121,500
63%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305-0.6%
2024$4,332+40.1%
2023$3,093-0.4%
2022$3,104+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963