Skip to content

40 Pinecrest Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 10, 2001

Property Information

Block27802
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,013
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
29%
Improvement Value:$247,000
71%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786-0.6%
2024$7,835+40.1%
2023$5,593-0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5807, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1960