Skip to content

50 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jul 8, 1976

Property Information

Block27803
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
35%
Improvement Value:$138,600
65%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754-0.6%
2024$4,784+40.1%
2023$3,415-0.4%
2022$3,428+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3208, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1961