Skip to content

66 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$127,645
Last Sale Date
Mar 10, 2019

Property Information

Block27803
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G1.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
29%
Improvement Value:$175,000
71%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502-0.6%
2024$5,537+40.1%
2023$3,952-0.4%
2022$3,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,645

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 9404, Page 762NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9094, Page 364Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 7612, Page 117Recorded7/12/2005

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3182, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1962