Skip to content

156 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block27804
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,119
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
29%
Improvement Value:$236,300
71%
Total Assessment$332,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429-0.6%
2024$7,476+40.1%
2023$5,337-0.4%
2022$5,356+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 334, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1968