Skip to content

136 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block27804
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,119
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
28%
Improvement Value:$248,100
72%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693-0.6%
2024$7,741+40.1%
2023$5,526-0.4%
2022$5,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7428, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1960