Skip to content

13 Oakdale Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block27806
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
29%
Improvement Value:$206,100
71%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230-0.7%
2024$6,271+42.4%
2023$4,405-0.4%
2022$4,422+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960