Skip to content

21 Oakdale Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 13, 1983

Property Information

Block27806
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
39%
Improvement Value:$161,400
61%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,902-0.6%
2024$5,939+40.1%
2023$4,239-0.4%
2022$4,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3461, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1960