Skip to content

325 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 5, 2011

Property Information

Block27902
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
44%
Improvement Value:$153,800
56%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188-0.6%
2024$6,226+40.1%
2023$4,445-0.4%
2022$4,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8773, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1921