Skip to content

319 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block27902
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$158,100
64%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518-0.6%
2024$5,552+40.1%
2023$3,963-0.4%
2022$3,978+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8985, Page 528Recorded7/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1907