Skip to content

161 Greenville Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1952

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 5, 1993

Property Information

Block28004
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
33%
Improvement Value:$172,300
67%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518-0.6%
2024$5,554+42.7%
2023$3,893-0.4%
2022$3,909+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4680, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1952